2015.03.25. 17:35, Fanniii*
AZ AGGODALMASKODS MAGASABB INTELLIGENCIRA UTALHAT
Mostanl ha valaki azt mondja, nyugodj mr meg, ne aggodalmaskodj vagy ne stresszelj annyit, tudod, mit vlaszolj. “Brit tudsok” rovatunk – helyett: kanadai tudsok. s lltlag ez komoly.
Egy friss tudomnyos kutats szerint azoknak, akik gyakran aggdnak az ket krlvev dolgok vagy esemnyek miatt, magasabb lehet az intelligenciaszintk.

A Personality and Individual Differences (“Szemlyisg s egyni klnbsgek”) nev folyiratban publiklt elemzs alapjt a kanadai Ontario llam-beli Lakehead University kutatsa adta. Az Alexander Penney-vezette tudscsoport 126 egyetemistt vont be a munkba. Minden dik megkapta ugyanazt a nagy mennyisg rsos anyagot s krdvet, amely egyszerre mrte fl a fiatalok intelligenciaszintjt s azt, hogy mennyire hajlamosak stresszelni az letkben zajl esemnyek miatt.
Az eredmnyek rkelse s elemzse utn dr. Penney s csapata kapcsolatot tallt az aggodalmaskods s a verblis vagy nyelvi intelligencia kztt. (A verblis intelligencia kpess tesz arra, hogy a szbeli s az rsbeli kommunikcit megrtsk, nyelvet tanuljunk, gondolatainkat szavakba ntsk, kifejezzk magunkat, hatkonyan kommunikljunk, stb.) Nem ok-okozati sszefggsrl van sz, teht nem azrt aggdik valaki, mert intelligens, s vice versa – de tny, hogy nem ez az els kutats, amely kimutatta a kapcsolat ltezst e kt emberi tulajdonsg kztt.
Az ontarioi egyetem kutatcsoportja ms irny kvetkeztetseket is levont a felmrsbl. Kiderlt, hogy minl gyakrabban jralnk bizonyos velnk trtnt, mltbli esemnyeket, annl alacsonyabb szintet mutat a non-verblis, teht nem a nyelvi-, hanem inkbb a metakommunikcihoz kapcsolhat intelligenciaszintnk. Alexander Penney ezt a jelensget gy magyarzza:
Elkpzelhet, hogy a verblisan intelligensebb egynek a mltban trtnteket nagyobb rszletessggel s alapossggal dolgozzk fl, ami tbb tprengssel s aggodalommal jr. Ezzel szemben az, akinek a non-verblis intelligencija magasabb, a vele pillanatnyilag, teht a jelenben kapcsolatba kerl emberek fell rkez nem szbeli jelzseket veszi fl hatkonyabban. Ez pedig azzal jr, hogy ksbb kisebb ignye mutatkozik majd arra, hogy a trsadalmi rintkezseit jra tgondolja.
Ezzel szemben azok, akik ott s akkor befogadjk a metakommunikcibl add informcikat, nem kimondott jelzseket, a ksbbiekben nyugodtabbak, mert a memrijuk nem zavarja ket.
Ok, teht minnl jobban rtnk a szbl, annl tbbet aggondalmaskodunk. Ez igazn megnyugtat. Ksznjk.
Forrs: wmn.hu